Buff Tube Halsedisse m. Filter
På med masken
Verdenssituationen har ændret sig lidt på det seneste. Det har blandt andet medført, at mundbind begynder at være en vigtig del af hverdagen – især i den offentlige transport. Denne halsedisse fra Buff fungerer også som ansigtsmaske og er perfekt som mundbind. Du kan sætte det udskiftelige 3-lagsfilter i, der følger med i pakken, som har 98 % filtreringseffektivitet.
Halsedissen er også skabt til at give både varme og komfort, og den har ergonomisk design, så den sidder skønt. Den er både let og åndbar. Den leveres med 5 erstatningsfiltre, så du kan skifte dit filter ud efter brug. Du kan købe yderligere filtre her på siden. Vask altid halsedissen grundigt efter brug. Den er designet til voksne.
Her hos SPORTMASTER tager vi desværre ikke mundbind retur, når du først har købt det. Det gælder både, hvis varen er prøvet eller uprøvet. Årsagen til dette er, at vi ikke mener, det er forsvarligt med tanke på smitterisikoen, vi lige nu oplever her i Danmark. Vi håber på forståelse.
Produktdetaljer
- Halsedisse / ansigtsmaske / mundbind til voksne
- Genanvendelig maske med 98 % bakteriel filtrering. Filtrene lever op til standarden for kirurgiske masker
- Hver maske leveres med 5 erstatningsfiltre. De er ikke genanvendelige - kan bruges i op til 24 timer, afhængig af anvendelse og forhold
- Ergonomisk design
- Den inderste lomme til filtret er behandlet med det antimikrobielle middel HeiQ V-Block
- Maskinvask max. 60ºC
- Godkendt iht. EN14683:2019 Type I og II
- Materialer: 95 % genanvendt polyester og 5 % elastan